Näkemystä, kokemusta ja taitoa viedä Suomea eteenpäin.

CV

Arto Olavi Satonen

Syntynyt 20.10.1966 Vammalassa (1.1.2009 alkaen Sastamala)

Koulutus

  • Yhteiskuntatieteiden maisteri (YTM) Lapin yliopistosta, valmistumisvuosi 1997
  • Opintoja Cambridgen yliopistossa, pääaineena Ison-Britannian talous ja politiikka
  • Ylioppilasmerkonomi Etelä-Satakunnan kauppaoppilaitoksesta 1989
  • Ylioppilas Vammalan lukiosta 1985

Työkokemus

  • Yhteiskunnallisten aineiden opettajana ammattikorkeakouluissa Tampereella, Valkeakoskella, Ikaalisissa ja Satakunnassa 1999-2003 (TAMK, HAMK, PirAMK, SAMK)
  • Yrittäjänä kiinteistöalan perheyrityksessä
  • Apurahatutkijana Lapin yliopistossa 1998
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmän talouspoliittinen sihteeri 1997
  • Kolumnistina ja vapaana toimittajana useissa lehdissä 1990-luvun alusta lähtien
  • Pienyrittäjänä 1985-1990 (itsenäinen grilliyrittäjä)
  • Luennoitsijana mm. Unkarissa (Miskolc yliopisto 2000), Virossa, Latviassa

Nykyiset eduskuntatyöhön liittyvät luottamustoimet

  • Suuren valiokunnan työjaoston puheenjohtaja 16.02.2018-
  • Suuri valiokunta puheenjohtaja 23.02.2018-
  • Kansainvälisten asiain foorumi jäsen 16.02.2018-
  • Perustuslakivaliokunta 02.04.2003–20.03.2007 (jäsen), 4.9.2014 – 21.04.2015 (varajäsen), 21.02.2018 – (jäsen)
  • Yleisradio Oy:n hallintoneuvoston jäsen 01.03.2013-  (Varapuheenjohtaja) 2016 –
  • Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 19.03.2003-
  • Eduskunnan seutuverkosto, puheenjohtaja
  • Kokoomuksen maahanmuuttajatyön valtuuskunta, puheenjohtaja 2008-
  • Eduskunnan Suomi-Liettua -ystävyysryhmä, puheenjohtaja 2011-
  • Eduskunnan Suomi-Puola -ystävyysryhmä, puheenjohtaja 2003-2007, 2007-2011, 2013-
  • Eduskunnan Georgia -ystävyysryhmä, puheenjohtaja 2017-

Aiemmat eduskuntatyöhön liittyvät luottamustoimet

  • Puhemiehistö toinen varapuhemies 23.06.2016-04.02.2018
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja 23.06.2014-21.06.2016
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja 13.11.2012 – 23.06.2014
  • Eduskunnan pankkivaltuusto 12.9.2014- 09.09.2016
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta 25.10.2005–19.04.2011 (pj 04.05.2007 – 19.04.2011), 19.12.2012-03.09.2014, 03.10.2014 – 21.04.2015, (varajäsen) 08.06.2015 – 07.09.2016
  • Puhemiesneuvosto 04.05.2007 – 26.11.2012
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta 03.05.2007-03.09.2014
  • Liikenne- ja viestintävaliokunta 03.05.2011-18.12.2012 (pj 03.05.2011-26.11.2012)
  • Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta 30.03.2007-02.05.2007 (varajäsen)
  • Kansainvälisten asiain foorumi 20.06.2007-26.11.2012 (varajäsen)
  • Pirkanmaan kansanedustajien neuvottelukunnan puheenjohtaja vuosina 2005 ja 2010
  • Kokoomuksen maaseutuvaltuuskunta, puheenjohtaja 2010-2014
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmän maahanmuuttopoliittinen työryhmä puheenjohtaja 2008-2009
  • Veikkauksen hallintoneuvoston jäsen 2011-2013
  • Finnfund (Finnish Industrial Development Fund), hallintoneuvoston jäsen 2004-2011

Muut nykyiset luottamustoimet

  • Sastamalan kaupungin (ennen Vammalan) kaupunginvaltuuston jäsen 1997-
  • Pirkanmaan sairaanhoitopiiri, valtuuston puheenjohtaja 2009-
  • Sastamalan (ennen Vammalan) seudun työvoiman palvelukeskus, Työteekki ohjausryhmän puheenjohtaja 2001-
  • Pirkanmaan Sydänpiiri ry, (Sydänliiton Pirkanmaan piiri) hallituksen jäsen 2008-
  • Suomen vanhan kirjallisuuden päivät ry:n, hallituksen varajäsen

Muut aiemmat luottamustoimet

  • Suomen lentopalloliiton puheenjohtaja 2012-2014
  • Vammalan kaupunginhallituksen jäsen 1999-2000
  • Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja 2001-2004
  • Kaupunginvaltuuston Kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja 2005-2014
  • Pirkanmaan sairaanhoitopiiri, hallituksen jäsen 2005-2009
  • Pirkanmaan Kokoomuksen piirihallituksen jäsen 2000-2006
  • Suomen olympiakomitea, valtuuskunnan jäsen 2004-2007
  • Lentopallon SM-liiga, liigahallituksen jäsen 2004-2007
  • Vammalan Lentopallo ry, hallituksen varapuheenjohtaja 2004-2011
  • Suomen Keskusshakkiliitto ry, puheenjohtaja 2004-2007
  • Suomen Keskusshakkiliitto, hallituksen jäsen 1993, 1998-2007
  • Koiramäki-hankkeen (Herra Hakkaraisen talo) ohjausryhmän puheenjohtaja 2002-2007
  • Vammalan vapaa-aikalautakunnan puheenjohtaja 1997-1998
  • Pirkanmaan edustaja Kokoomuksen ohjelmatoimikunnassa 2002
  • Satakunnan edustaja Kokoomuksen puoluevaltuustossa 1993-1999
  • Satakunnan Kokoomusnuorten puheenjohtaja 1993

Julkaisut

Arto Satosen toiminnasta eduskunnassa löydät lisää tietoa täältä.